Log In
NEW FAIRFIELD FLASH
Club, league and team web sites brought to you by tcteams.com.  Click here for a free trial

Enter your Login ID or Email Address and your Password, and select your access permission below to log in to the site.

I don't recall my log in information

Flash At Junior Olympics

21 Flash athletes travelled to Litchfield on Saturday, June 17 to compete in the Connecticut Junior Olympics - a nationwide competition that starts at the State level.  The top 8 finishers in each event qualify for the Northeast Regional meet in July.  

Click here for full results of the meet. 

Below are the Flash performances that qualified for regionals: 

  • Hannah Greco (9-10):  7th in Long Jump at 7’ 2.75” 7th in 200m Dash in 42.90 seconds
  • Katie McMorrow (9-10): 2nd in 1500m 6:03.85, 2nd in 800m 3:03.47
  • Tristan Ruiz (9-10): 1st in Shot Put 20’ 9.25”, 2nd in Javelin 48’ 4”
  • Rayna Pomeroy (11-12): 5th in Long Jump 11’ 9.75”; 1st in High Jump 3’ 10”
  • Ryan Rodriguez (11-12): 6th in Long Jump  11’ 3”
  • Ben Russo (11-12): 2nd in 55m 16:10; 1st in 1500m 5:26.57
  • Eliana Rivera (13-14): 1st 3000m Race Walk 21:22.18, 2nd in High Jump 4’ 4”, 1st in 4x800m uncontested
  • Miah Ruiz  (13-14): 3rd in 3000m 15:16.19, 5th in High Jump 3’ 10”, 2nd in 4x100 57.03, 1st in 4x800m uncontested
  • Avery Predham (13-14):  4th in 100m Hurdles 19.72s 3rd in High Jump 4’ 2”, 3rd in Triple Jump 26’ 6.25”, 6th in Javelin 36’ 11”
  • Liam Scanlon (13-14): 4th in 100m 19.12s, 5th in 200m Hurdles 34.92, 3rd in javelin 84’ 2”
  • Samantha Pomeroy (13-14): 2nd in 200m Hurdles 29.85
  • Brooke Predham (13-14): 2nd in Shot Put 30’ 3”, 5th in Discus 62’ 5”, 5th in Javelin 55’ 8”
  • Hayley Greco (13-14):  1st in 800m 2:40.98 , 1st in 4x800m uncontested
  • Gia Parr (13-14): 7th in 800m 2:50.47, 8th in 400m 1:11.30, 2nd in 4x100m 57.03s, 1st in 4x800m uncontested
  • Devin Krauss (13-14): 2nd in 400m 1:01.51, 5th in 800m 2:30.9
  • Courtney DaCunha (13-14):  2nd in Long Jump 15’ 1.5”, 3rd in 100m 13.43,  3rd in 200m in 28.01s, 2nd in 4x100m 57.03s
  • Alex Kennedy (13-14): 1st in High Jump 4’ 6”, 4th in Long Jump 16’ 1.75” 4th in 100m 13.47, 4th in 200m 27.92
  • Jack Suttmeier (13-14): 7th in 400m 1:07.03, 6th in 200m Hurdles 37.59
  • Abby Slomba (13-14):  7th in Shot Put 19’ 4.75”
  • Jess Pejril (13-14): 2nd in 4x100m 57.03s 
Flash Wraps Up A Great Spring Season!

Flash Girls win WCC League Championship and take 4th of 58 teams in State Championships!! Flash Boys take 4th in WCC!

 

 Flash Girls win WCC Championship

Following a great performance in the State Middle School Championship meets, where they took home the 4th place trophy out of 58 teams, the Flash girls won the WCC championships for the first time ever!  Flash boys also had a great showing at the WCCs, finishing 4th out of 15 teams - Flash's best finish in years. 

Full Results of both meets are below:

State MS Championships

WCC League Championships

 

This Week

Practices:

Two practices for Junior Olympics Season this week:

  1. Tuesday, June 13th from 5pm to 6:30pm
  2. Thursday, June 15th from 5pm to 6:30pm

Optional Meet: Northeast Youth Invitational at Icahn Stadium, Randall’s Island Park

Sunday, June 25th 
20 Randalls Island, New York, NY.

Field Events start at 8:30 a.m., Track Events 9:00 a.m.

See meet web site for further information.  

Important Messages

Upcoming Meets:

  1. Junior Olympics Northeast Region Championship, July 7-9, Fitchburg, MA
  2. Connecticut Nutmeg Games:  July 15, Veterans Stadium, New Britain

Schedule of Upcoming Events
No events are currently posted
 
New Fairfield Flash Slideshow
  • Weather by Accuweather.com
    Follow Us on Facebook
     
    connect with us
    JOIN OUR EMAIL LIST

    Enter your name and email address below to be added to the New Fairfield Flash email list.

    Your Name:

    Email Address:

    join our email list

    CONTACT US

    PO BOX 8446

    NEW FAIRFIELD CT  06812

    203-770-0643

    INFO[@]NF-FLASH.ORG